Bağlamanın Tarihçesi

Bağlama ve ailesi olan sazlarım tanıyabilmek için önce bu sazların atası olarak bilinen Kopuzun tanınması gerekir. İnsanlar, su kabağının üst kısmına ince deriler gerdirip sap ilave etmişler ve kiriş tellerini deri üzerinden geçirmek sureti ile sesin daha net çıkmasını sağlamışlardır. Yay ile çalınanlara İklığ, parmak veya mızrap türünden maddelerle çalınan türlerine de Kopuz adını vermişlerdir. İklığ yaylı sazların, Kopuz ise mızraplı sazların atası olarak bilinmektedir. Kopuz, sonraları su kabağı yerine armudumsu şekilde ağaçlardan oyularak yapılmış, üzerine yine deri gerilmiş, kiriş teller takılarak uzun yıllar çalınmış, daha sonraları da derinin yerini ağaç (göğüs-ses tablosu), kiriş tellerinin yerini ise metal teller almıştır. Mızraplı sazların atası alarak bilinen Kopuz, Türklerin en eski sazlarından biridir. En az 1500 yıl kullanılmış olan bu ünlü mızraplı saz, bugün yerini Anadolu’da bağlama ve ailesi sazlarına bırakmış olmakla beraber, Orta Asya ve Sibirya Türkleri tarafından halen kullanılmaktadır. Bağlama adına, ilk olarak 18. yüzyıl metinlerinde rastlanır. Bu dönemde Anadoluya gelen Jean Benjamin de Laborde, seyahatnamesinde, “Bağlamanın biçimi tıpkı Çöğürünki gibi, ama ondan daha küçüktür … ” der.

Bağlama Çalarken Yapılan Yanlışlar

Bugün sizler için bağlama çalarken yapılan yanlışları ve çözümlerini sunduğumuz bir yazı hazırladık.

Bağlama-Çalarken-Yapılan-Yanlışlar

 

Bu yazıda bulabileceğiniz konular;

♦ Bağlama çalarken sıklıkla yapılan hatalar

♦ Bağlama çalarken yapılan hataların çözümleri

Dilerseniz bağlama kursu İzmir temsilcisi olarak hazırladığımız yazımıza geçelim.


Bağlama Çalarken Yapılan Hatalar

Hızlıca Öğrenmeye Çalışmak

Her enstrüman öğrenmeye çalışan kişi gibi, bağlama öğrenirken de bazı kişiler her şeyi hızlıca öğrenmeye çalışır. Bu durum sizi geliştirmekten öte sizi geriye çeken bir durumdur.

Çözüm:  Her egzersizi ya da parçayı yavaş çalmayı öğrendikten sonra hızlandırarak çalışmak. Öğrenim sürecini zaman yaymak.

Makamları Öğrenmemek

Bağlama’nın üzerinde çok fazla makam çeşidi vardır. Eğer bunları öğrenmeden bağlama çalmaya çalışırsanız hiç bir gelişme gösteremezsiniz. Bazı şarkıları çalamaz bazı teknikleri hiç bir zaman uygulayamazsınız.

Çözüm: Küçük bir araştırma ile bağlama üzerindeki makamların hepsini öğrenip çalışmak.



Umarız bağlama kursu İzmir temsilicisi olarak sizler için hazırladığımızı yazımıdan memnun kalmışsınızdır.